Fryzury w stylu rokoko

Na lekcjach plastyki online z panią Eweliną Walczyk dzieci wyruszyły w wirtualną podróż do XVIII wieku, kiedy to panował w sztuce styl o nazwie rokoko.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku, uczesanie stało się najważniejszym elementem damskiego wyglądu. Arystokratyczne damy, zaczęły nosić na głowach niebotycznych rozmiarów budowle, konstruowane na sztywnych podkładkach i drucianych stelażach, nazwane pufami (istotnie przypominały nieco miękkie mebelki do siedzenia). Z pomocą zwojów gazy i tiulu, piór, klejnotów, sztucznych kwiatów i owoców, miniaturek ludzi i przedmiotów tworzono we włosach bądź na okrywającym je ogromnym kapeluszu literacką kompozycję. W tamtych czasach hitem stały się statki na głowie,  było to coś, co każda dama pragnęła nosić na głowie. Fryzura mogła wyrażać nastrój damy, jej uczucia i pragnienia, upodobania kulturalne i polityczne, wreszcie – nawiązywać do aktualnych wydarzeń. Mężczyźni również musieli mieć loki. Im dłuższe loki, tym mężczyzna uznawany był za przystojniejszego.

Uczniowie w ramach zadania plastycznego  stworzyli  na swoich głowach bądź głowach domowników ( rodzeństwa, babć, mam)  niesamowite  fryzury wykorzystując w tym  celu różnego rodzaju ozdoby, które znaleźli     w domu i w ogródku.

Jestem zachwycona pomysłowością uczniów. Dziękuję rodzicom za pomoc przy tworzeniu tych dzieł sztuki, a przede wszystkim za użyczenie swoich głów i oddanie się w ręce swoich pociechJ – Ewelina Walczyk